php چیست؟

PHP چیست. PHP مخففِ بازگشتی PHP: Preprocessor Hypertext است به معنای اَبَرمتن پیش‌پردازندۀ PHP. البته PHP در ابتدا مخفف Personal Home Page بود که در ادامه بازتعریف شد. پی اچ پی یک زبان برنامه‌نویسی متن‌باز (open source) همه‌منظوره (general-purpose) است که به طور خاص برای توسعه وب استفاده می‌شود و می‌تواند در زبان HTML جایگذاری شود.

خب، این که گفتیم یعنی چی؟ با یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم:

<!DOCTYPE HTML>
<html>
    <head>
        <title>Example</title>
    </head>
    <body>

        <?php
            echo "Hi, I'm a PHP script!";
        ?>

    </body>
</html>

 

به جای استفاده از دستورات خروجی طولانی‌تر HTML، صفحات PHP، حاوی HTML با کد جاسازی شده PHP هستند که “کاری” را انجام می‌دهند (در مثال ما، نمایش خروجی “Hi, I’m a PHP script!”). کد پی اچ پی در چنین مواردی با php ؟>  آغاز می‌شود و با <؟ تمام می‌شود.

چیزی که زبان PHP را از زبان‌های سمت کاربری (client-side) مثل جاوا اسکریپت متمایز می‌کند این است که روی سرور اجرا می‌شود و  در نهایت به کاربر کدهای HTML نشان می‌دهد. کاربر فقط نتایج حاصل از اجرای اسکریپت‌ها را دریافت می‌کند و نمی‌داند که کدهای اصلی چی هستند. شما می‌توانید تمام فایل های HTML خود را در سرور با پی اچ پی پیکربندی کنید و مطمئن باشید که هیچ راهی وجود دارد که کاربران بتوانند آنچه را شما به عنوان برنامه‌نویس روی سرورتان نوشته‌اید ببینند. در این حالت کسی نخواهد فهمید که شما چه در آستین دارید.

نکته مهم در این زبان این است که یادگیری آن برای تازه‌واردین بسیار ساده است همینطور مزایای پیشرفته‌ای را به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای ارائه می‌دهد. اگر از زبان پی اچ پی خوشتان می‌آید نگران نباشید و از دیدن لیست طولانی قواعد پی اچ پی نگران نشوید. شما می‌توانید به زودی جهش کنید و بعد از چند ساعت شروع به نوشتن اسکریپت‌های ساده کنید.

بر اساس آمار سایت w3techs، پی اچ پی اکنون محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی سمت سرور است که در میان زبان‌های سمت سرور، ۷۹ درصد از آن استفاده شده است.

 

محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور

© W3Techs.com میزان استفاده میزان تغییر نسبت به ۱ مارس
۱ PHP ۷۹.۰% +۰.۱%
۲ ASP.NET ۱۱.۴% -۰.۱%
۳ Java ۴.۰%
۴ Ruby ۲.۵%
۵ static files ۲.۱%

 

جالب است که بدانید برترین CMS های دنیا از جمله WordPress، Joomla، Drupal، Magento، و Prestashop از زبان پی اچ پی استفاده می‌کنند.

حبیب متوسل

حبیب متوسل شیفتۀ دنیای وب، دیجیتال‌مارکتینگ و برنامه‌نویسی است. مقالات محتواژه هم اغلب نوشته‌های اوست. او، این روزها، بیشتر یاد می‌گیرد. شرکت در دوره‌های آنلاین و غرق‌شدن در دنیای آی‌تی لذت این روزهای زندگی اوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید